logo

HABER - MAKALE

Ginseng


       

 

Kırmızı Kore Ginsengi

Devlet Kontrollü Ürün: Kırmızı Kore Ginsengi

Taegeuk işareti Cheong-Kwan-Jang ın Korenin özel olarak tanına bir ürünü olduğunu gösterir.Kırmızı Ginseng karakteri geleceğe yönelik bir semboldür. Altı yıldız tasarımı, ürünlerin altı yıllık ginsneg köklerinden yapıldığını sembolize etmektedir.

[Shim] - Ginseng bitkisinin orijinal adı

Kore ye ait ginseng bitkisi Korece de [Insam] olarak bilinir, çünkü insan şeklini andırır (Çin karakteri [In] insan anlamına gelir). Öz Korece de bu kelime anlamı güçlü kök tabanı anlamına gelen [Shim] den türemiştir. Shim dokümanlarda insam olarak kaydedilmiş ve geniş anlamda kelimenin Çince telaffuzuna uygun olarak ginseng olarak bilinir.

Ginseng yetiştirilmesinin 1000 yılı

Ginseng in yetiştirilmesinden önce kökü yabani olarak [sansam - dağ ginsengi] olarak bulunmuştur. Sadece dağların derinliklerinde yetişen Sansam ın bulunmasındaki zorluklardan dolayı, yabani ginseng tohumları veya yeni filizleri dağlarda yetiştirilmiştir. Bu nazik ve zor bulunur bitki aynı zamanda zor yetiştirilmektedir. Kore de ginseng yetiştirilmesi sadece değişik ve pahalı yöntemlerin araştırılması sonrasında ve uygun iklim ve zeminin yardımı ile başlamıştır.

Kore ginsengi - üstün kalitesi ve ilaç etkisi ile tanınır

Tarihi kayıtlar ginseng in Goguryeo Krallığı döneminde [MÖ 37 - MS 668] en önemli geleneksel ilaç olarak kullanıldığını göstermektedir. Kayıtlara göre eski Çin imparatorlarının ebedi gençliği verecek şifalı bitkileri araştırdıkları ve Kore ginseng inin en değerli bitki olduğu yazılmaktadır.

Geleneğin devamı - Kore Ginseng Şirketi

Kore ginsenginin ilaç olarak etkinliği ve değeri diğer türlerinde Çin, Japonya ve ABD gibi ülkelerde yetiştirilmesine önderlik etmiştir. Ancak Kore ginseng i orijinal doğum yerinden gelen ve ginseng yetiştirilmesi için en iyi iklim ve zeminde büyüyen, en eski yetiştirme tarihine sahip olan ve en iyi kalitede asıl olarak tanınmıştır.

Kore hükümeti ginseng ticaretini 1899 yılında Samjeongkwa kurumu (gingseng yönetim dairesi) ile Daehan İmparatorluğunun imparatorluk sınırları içerisinde kontrol etmeye başlamıştır. Bunu takip eden tekel bürosu ve Kore tütün ve ginseng şirketinden sonra, özel Kore Ginseng Şirketi güncel olarak ülkenin 100 yıllık ginseng ticaretini devam ettirmektedir.

Cheong-Kwan-Jang / Devlet-Kontrollü-Ürün

Eski zamanlardan beri Çinliler Kore yarımadasında üretilen ginseng ürünlerine değerli bir madde olarak bakmışlardır. Bu KGC nin neden Kore ginseng ini güney doğu Asya da Hong-Kong, Tayvan, Çin ve milliyetçi Çin müşterilerine gönderdiğini açıklamaktadır. Kore ginseng inin artan popülaritesi bazı özel şirketlere resmi olarak tanınmayan ginseng taklitleri yapma yönünde fikir vermiştir. Buna önlem olarak [Cheong-Kwan-Jang ] ismi 1940 lı yılların başlarından beri kırmızı ginseng ürünlerinin ambalajına yapıştırılmakta ve bu sayede KGC kırmızı ginseng i ile diğerlerinin arasındaki fark gösterilmek istenmektedir. Cheong-Kwan-Jang orijinal olarak bir Çin kelimesinden gelmekte ve hakiki ginseng olarak hükümet tarafından kullanılmaktadır.

Altı yıllık kökler dünya klasmanı tekniklerle işlenmektedirler

Cheong-Kwan-Jang ürünlerinin imal süreci altı yıllık ginseng köklerinin dikkatli olarak seçimi ile başlar. Seçilen ürünler yıkanır, buğulanır ve güneş altında kurutulur ve sonuç olarak kırmızı-kahverengi renkte bir kırmızı ginseng ürünü ortaya çıkar. Bu süreç Cheong-Kwan-Jang kalitesini ortaya çıkarır ve onun gönderildiği ülkelerdeki ayrıcalığını ortaya koyar.

Cheong-Kwan-Jang ürünlerinin üstün kalitesi geleneksel kırmızı ginseng üretim tekniği ile bilimsel araştırmalar ve modern üretim tesislerinin kombinasyonundan oluşur. KGC en iyi kalitede Kore ginseng ürünlerinin üretimi için hiçbir çabayı kısıtlamadan çalışmaya devam edecektir.

Ginseng işin zirvesine altı yıllık kök yetiştirme süresi ve dengeli olarak kafa, ana gövde ve kuyruk kısmının kullanılması ile erişir. Kökler ortalama olarak 80 gram ağırlığında olup, bu ağırlık dörtüncü yılda eriştiği ağırlığın ortalama iki katıdır ve önemli ilaç bileşenleri içerir. Bu nedenlerle altı yıllık ginseng yüksek kalite için gereklidir.

Ginsenoside - Kore ginseng inin temsili maddesidir

Kore ginseng inin bilimsel adı Panax Ginseng C.A. Meyer dir. [Panax] kelimesi yunanca [pan], anlamı hepsi ve [axos] kelimelerinden gelmekte olup, anlamı tedavidir. Modern bilim Kore ginseng inin bol miktarda diğer bitkilerde bulunmayan ginsenoside bileşenini içerdiğini açıklamaktadır. Altı yıllık Kore ginseng i 37 tür ginsenoside içermektedir ve bu rakam Amerikan ginseng inden 14 ve Çin ginseng inden 15 adet daha fazladır. Ginseng in diğer özelliklerinin yanı sıra ginsenoside değeri belirleyicidir. Kore ginseng i doğu tıbbında kanıtlanmış ve modern bilim tarafından da onaylanmıştır.

Sahte ginseng ürünleri nasıl tanınır

Yarı standart Çin kırmızı ginseng ile imal edilmiş sahte Cheong-Kwan-Jang ve Kore ginseng ürünleri piyasada dolaşmaktadır özellikle de deniz aşırı ülkelerde. Tüketicilerin bunları tanımaları için aşağıdakilere dikkat etmeleri gereklidir:

Hakiki ürünler Cheong-Kwan-Jang ve Kore ginseng karakteristiği olan daha ağır kırmızı ginseng aromasına sahiptirler.
Ürünlerin perakende satış fiyatının çok altında satılması durumunda dikkat ediniz
Ürünlerin ambalajsız olarak satılması durumunda dikkat ediniz
Ginseng in yedi etkinlik teorisi

Enerjiyi geri toplar ve depresyonları önler 
fiziki durumu düzeltir ve güç geliştirir
Sağlıklı kan hücreleri üretir ve kan basıncını düzenler 
Kan dolaşımını ve formasyonunu yoluna koyar
Zihni sakinleştirir ve ruhu teskin eder
kalbi düzenler ve stresse karşı direnç sağlar
Vücut sıvılarını yeniler susuzluğu giderir 
Şeker hastalığını önler, dalak fonksiyonunu düzeltir
Mideyi güçlendirir ve ishali önler 
Sindirim sistemini düzenler
Akciğerleri güçlendirir ve öksürüğü durdurur 
Solunum hastalıklarını önler
Vücut toksinlerini atar şişlikleri önler 
Anti toksin ve bağışıklık yaratır