logo

HABER - MAKALE

Ginsengin Faydaları


 

Ginsengin Faydaları

 

Halk arasında kırmızı ginseng olarak da bilinen kore ginsenginin faydalarının vücudun çok çeşitli bölgelerinde görülebildiğinden bahsedilmektedir. Ağız yoluyla kullanımı yaygındır ve genel olarak adaptojen (strese karşı etkili), afrodizyak ve rahatlatıcı etkileri sebebiyle halk arasında yaygınlaşmıştır.
Erkeklerde üreme bozukluklarında ve tip 2 diyabet hastalarında kullanımının yaygın olduğu bilinmektedir.
Bununla birlikte enerji içeceklerinin birçoğunda içindekiler kısmını okursak ginsengi görebiliriz.

Çin kaynaklarına göre kırmızı ginsengin etkileri karaciğer, sindirim sistemi organları, kalp, akciğer, böbrek üzerinde ciddi biçimde hissedilir. Bunlarla birlikte yatıştırıcı, rahatlatıcı, sinir sistemini koruyucu ve sinirsel bozuklukları önleyici, ruhsal ve akılsal sağlığı ve dengeyi sağlayıcı, anlama kabiliyetini güçlendirici etkileri olduğu da Çin kaynaklarında bulunabilir.

Eski Çin kaynaklarının yanında birçok bilimsel araştırmaya da konu olan kore ginsengi hakkında araştırmalar sürmektedir.
Şimdi tek tek ginsengin vücuttaki etkilerine göz atalım :

 

1. Ginsengin Kalp ve Damar Sistemine Etkileri
Ginsengin kalp ve damar sistemine faydaları en çok antioksidan özelliği sebebiyle olur. Antioksidan özelliği sebebiyle birçok kalp rahatsızlığına engel olur. Ayrıca kolestrol, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve beyin dokusunda oksidasyonu azalttığı için de damar sağlığı bakımından önemlidir.
Kırmızı ginseng kalp ve damar sisteminde düzenleyici olarak rol alır ve hem kalbin hem de damarların fiziksel yapılarının korunmasına yardım eder. Damar sertliği veya hiper veya hipo tansiyon olmasını engeller. Varis, hemoroid gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.
2. Diyabet ve Ginseng
Bilimsel araştırmalarda göre kırmızı ginsengin ve amerikan ginseginin özellikle diyabet hastalarında kan şekeri – glukoz seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceği görülmüştür. Özellikle de ginseng kan şekerini çok tehlikeli derecelere düşürmediği için riski de az olmaktadır. Bun

dan sonra yapılan çalışmalarda diyabet hastalarında uzun vadede ne gibi değişiklikler olduğu gözlenecektir.
3. Ginseng ve Sinir Sistemi
Sinir bozuklukları ve depresyon gibi rahatsızlıkları engellediği bilinen kırmızı ginsenggenel olarak sağlam bir sinir sistemi yapısı oluşmasını sağlar. Akli fonksiyonların daha etkili çalışmasını sağladığı düşünülmekle beraber konsantrasyon eksikliği yaşayan insanlarda (ADHD gibi) rahatlatıcı bir etki yarattığı bilinmektedir. Bunun yanında hafıza sorunları, kronik yorgunluk, bitkinlik, huzursuzluk gibi konuların çözümünde yardımcıdır.
4. Ginseng ve Erkekler
Kore ginsengin erkek üreme sistemi üzerindeki etkisi ve afrodizyak özelliği halk arasında çok meşhur bir bitki olmasını sağlamıştır. Genel olarak da bu konunun doğru olduğu bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. İktidar sorunları çeken erkeklerde ginseng kullanımı yaygındır ve olumlu sonuçlar alındığı bilinmektedir. Erkek sperm hücrelerinin gelişimine ve damar yollarının açılmasına yardım ettiği için cinsel gücü artırıcı bir etki yarattığı gerçektir. Bunun yanında erkeklik hormonu testesteron salgısını artırır.

Ginsengin kadınlar üzerinde de özellikle beyindeki hafıza merkezlerinin uyarılmasına yardım ettiğisonyıllarda açıklanmıştır. Çinlilerin ginseng faydaları üzerine birçok metninden biri de M.S. 1. yüzyıldan kalma bir belgedir ve bu belgede ginsengin yararları zihni geliştiren, bilgeliği artıran en şifalı bitki olarak yazılmıştır.