logo

HABER - MAKALE

Kore Ginsengi


                  

 

Panax Ginseng çeşitleri yetiştirildikleri yere göre Kore GinsengAmerikan GinsengSibirya Ginseng gibi ya da kökünün rengine göre kırmızı ginseng veyabeyaz ginseng gibi isimlerle anılır.

1 – Kore Ginseng

Kore Ginsengi, ginseng çeşitleri içinde en önemlisidir diyebiliriz. Çünkü yüzyıllardır kullanılan ve içinde asıl adaptogen denilen strese karşı vücut direncini artıran maddeleri bulunduran Kore Ginsengi dediğimiz türdür. Bu bitki özellikle Çin kaynaklarında bol miktarda geçmektedir. Kore Ginsengi‘nin faydalarından daha sonra bahsedeğim.

2 – Amerikan Ginseng

Amerikan ginsengi olarak bilinen gingseng türü asıl tür olan kore ginsengine çok benzer özellikler göstermekle beraber asıl yaşam alanı olan Uzak Doğu’da yetiştirilmediği için iki bitki arasında farklar mevcuttur. Fakat yine de bir ginseng türü olduğu için faydaları bulunmaktadır.

3 – Sibirya Ginseng

Sibirya ginsengi diye bilinen bitki ise asıl panax ginseng bitkisiyle bir alakası olmayan, ticari kaygılar sebebiyle ginseng ismi verilmiş tamamen farklı bir bitki türüdür. Ginsengin asıl etkisini göstermesine yarayan adaptogen maddeler sibirya ginsenginde çok az bulunur. Bu sebeple ginseng ürünleri arıyorsanız sibirya ginsengi olmamasına dikkat ediniz.

4 – Kırmızı Ginseng

Köklerinin yoğun kırmızı rengi sebebiyle kırmızı ginseng ismini alan bu bitki aslında biraz önce bahsettiğimiz Kore ginsenginden başka bişey değildir. Güney Kore’de ve bazı uzak doğu ülkelerinde üretimi yapılır ve tüm dünyaya bu ülkeler tarafından ihraç edilir. Bunun dışında kökünün rengi sebebiyle beyaz ginseng denilen bir tür de mevcuttur.