logo

HABER - MAKALE

Sandalose Ramazanda Beslenmenize Dikkat Edin !!


Sandalose Ramazanda Beslenmenize Dikkat Edin !!!

Ramazan ayı hızla yaklaşıyor. Biz de Ramazan ayının bir parçası olan oruçla ilgili birkaç hatırlatma yapalım istedik.

Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi, gün içinde, hava sıcaklığına rağmen su içemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle sahurda bolca su içilmesi ve gün içinde de daha dikkatli olunması gereklidir. Doğrudan güneş ışığından, olabildiğince kaçının; ayrıca terleyerek su kaybetmenize neden olacak şeyler yapmamaya özen gösterin. Terlemek, pek denetleyebileceğimiz bir özelliği değil vücudumuzun; fakat yine de koşmak sıcak ortamlarda bulunmak, hızlı yürümek ve güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınarak daha fazla terlemeyi engelleyebilirsiniz. Ayrıca sahurda, posalı ve sulu yiyecekler tüketirseniz, vücudunuzda daha fazla su tutulmasını sağlayabilirsiniz.

Ramazan’la birlikte gelen değişikliklerden biri de yeme düzeninizde olacak değişikliklerdir. Normalde yemek yememeniz gereken saatlerde yemek yiyecek ve yemeniz gereken saatlerde de yemeyeceksiniz. Metabolizmanızın buna alışması zaman alacaktır. Yine de birkaç gün içinde vücut, yeni duruma uyum sağlar. Bu dönemde kilo alma ya da verme eğiliminiz, bünyenize bağlı olarak artabilir. Kilo vermeye çalışıyorsanız, “kilo alırım” endişesiyle yeterinden az yemeyin. Yalnız korkuya kapılıp aşırı yememeye de dikkat edin; çünkü bu, ters tepki yaratacak ve hızla yükselen kan şekerinizin aniden düşmesine ve açlığın dayanılmaz hâle gelmesine sebep olacaktır.

Sahurda, lif yönünden zengin gıdalar tüketirseniz, bu durumun önüne geçebilirsiniz. Lifli gıdaların sindirilmesi daha uzun sürdüğünden, daha geç acıkmanıza neden olurlar. Gün içinde bitkin düşmemek için, yeterin kadar karbonhidrat aldığınızdan da emin olun.

Bunun dışında sahurda soda içmek veya yemeklere fazladan çok az bir miktar tuz dökmek de faydalı olabilir. Gün içinde ter atacak; fakat su içemeyeceğiniz için, terle kaybedilen mineralleri geri kazanma şansınız olmayacak. Bu da baş ağrısı, dikkat kaybı, halsizlik ve kramplara neden olabilir.

Sıcağın etkisiyle, ilk günleriniz biraz daha zor geçebilir; fakat tekrar belirtmekte fayda var, vücudunuz bu düzene, birkaç gün içinde uyum sağlayacaktır. İlk zamanlarda kilo alma veya verme yönünde korkuya kapılmayın. Ramazan boyunca 1-2 kilo alsanız bile, bir dahaki Ramazana kadar önünüzde koca bir yıl olacak ve siz o kiloları çoktan vermiş olacaksınız.

Sandalose Zayıflama Kapsülü