logo

HABER - MAKALE

Zeytinyağı


  4'Lü Zeytinyağı

 

Zeytinyağı nedir?

 

 

Zeytin ağacı meyvelerinden  elde edilen, oda sıcaklığında sıvı olan kendine özgü tat ve kokuda, yeşilden sarıya değişebilen renkte doğal olarak tüketilebilen yağlardır.

Akdeniz bölgesinin geleneksel ürünüdür.

Zeytinyağı Akdeniz ülkeleri başta olmak üzere, tüm dünyada kullanılmaktadır.

Zeytin dünya üzerinde iki coğrafi kuşakta yetişmektedir. Bu kuşaklar kuzey ve güney yarım kürede 30°-45° enlem dereceleri arasında yer alır. 33 ülkede yetiştirilmektedir.

 

 

Zeytinyağı kalitesine  etki eden faktörler nelerdir?

 

 

Zeytin ve dolayısıyla zeytinyağının bileşimi zeytin çeşidi, yetiştirildiği yerin toprak ve iklim koşulları, yetiştirme tekniği, zeytin hasadında olgunlaşma derecesi gibi bir çok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 

ELIXIRLIFE SOĞUK SIKIM TAŞ BASKI NATUREL SIZMA ZEYTİNYAĞI NEDİR?

 

 

Güney Ege'nin Bafa gölü kıyılarında ki zeytinliklerden özenle seçerek elle topladığımız eşsiz zeytinlerimiz bekletilmeden gerçek soğuk sıkımda ve taş baskı yöntemi ile sıkılmış, krom paslanmaz tanklarda bekletilerek, mineral yapısının bozulmaması için kağıt filtreden geçirilerek berraklaştırılmıştır.Zeytinlerimize gösterdiğimiz bu titizlik ile zeytinyağımızın özel aroması ve lezzetini, bütün saflığı ile sizlerin seçkin damak zevkine sunuyoruz. Böylesi doğal bir lezzetin sofralarınızdaki hak ettiği yeri bulacağına inanıyoruz.

Sırtını Didim Akbük ve güllük körfezine dayamış bafa gölü kıyısında olan oksijen oranıyla dünyada alplerden sonra 2'ci sırada olan bölgede kekik ve defne ağaçlarının aromasında doğal şartlarda üretilip toplanan zeytinlerden üretilen yağımızın en önemli özelliği tamamen doğal olmasıdır.Bölge coğrafi konum itibarıyla büyük bölümüne araç giremediğinden ürün toplanışı hayvanlarla yapılmaktadır. Ulaşımın olmaması nedeniyle doğal sulama yağmurla beslenmiştir. Bölgede zeytin ağaçlarının yanı sıra bol miktarda kekik ve defne ağaçları bulunduğundan dolayı ürünümüze eşsiz bir tat katmaktadır.